LEADERSHIP TEAM
 
Lena Kushnir, Head of School
 

SAGER LEADERSHIP
 
Suzanne Mishkin, Director of Sager School
 

Nanci Caplan, Director of Student Services


Rachael Gray-Raff, Director of Curriculum and Instruction


Debbie Harris, Director of Educational Technology
 

GINSBURG EARLY CHILDHOOD CENTER LEADERSHIP

Irene Sufrin, Principal

SOLOMON SCHECHTER DAY SCHOOL ADMINISTRATION

David Moeckler, Chief Operating Officer
 

Tami Warshawsky, Director of Advancement
 

Hillary Levitt Dunn, Director of Admissions and Enrollment
 


Sager Solomon Schechter Day School and Ginsburg Solomon Schechter Day School Early Childhood Center (ECC) Faculty and Staff
Shiri Aharonovich, 1st & 2nd Grade Judaic Studies Special Education Teacher
Ben Alexander, IT Support Specialist
Irit Alkalay, 5th-8th Grade Hebrew Teacher
Avi Allali, 5th-8th Grade Hebrew Teacher
Talia Anisfeld, K-4th Grade School Psychologist
Leonid Arlinsky, Director of Building & Grounds
Ronit Avitan, 5th-8th Grade Hebrew Teacher
Anat Barlevy, 7th & 8th Grade Language Arts Teacher
Rabbi David Bauman, 7th & 8th Grade Judaic Studies Teacher, 7th Grade T'fillah
Faye Bearman, 5th & 6th Grade Judaic Studies Teacher, 6th Grade T'fillah
Andrea Berlow, 5th & 6th Grade Language Arts/Social Studies Teacher
Zahava Berman, Administrative Assistant
Matt Block, 5th & 6th Grade Special Education Teacher
Betsy Briskman, 4th Grade General Studies Teacher
Ilene Brot, 3rd Grade General Studies Teacher
Bob Cogan, K-8th Grade Physical Education Teacher
Dana Cohen-Barak, ECC Alim Bet Classroom Teacher
Rick Cohen, 4th  Grade General Studies Teacher
Jamie Cooper, 2nd-8th Grade Special Education Teacher
Etti Darmoni, Head Chef
Francine Ephraim, Manager, Alumni Relations & Development
Jaclyn Feather, 3rd Grade General Studies Teacher
Maris Fineberg, HR Manager
Sara Fried, 7th & 8th Grade Judaic Studies Teacher, 8th Grade T'fillah
Missy Friedman, 3rd Grade General Studies Teacher
Marissa Gerchikov, 5th & 6th Grade Language Arts/Social Studies Teacher
Becca Gold, K-2nd Grade Special Education Teacher
Eli Gold, K-8th Grade Music Teacher
Marcy Goldman, 1st & 2nd Grade Judaic Studies Teacher
Anita Grobart, 4th Grade General Studies Teacher
Rachel Haims, ECC Alonim Bet Classroom Teacher
Suzy Hakimian, 7th & 8th Grade Science Teacher
Ruti Halpern, 3rd & 4th Grade Judaic Studies Teacher
Mhaya Harrison, 2nd Grade General Studies Teacher
Sandy Hill, ECC Alonim Gimel & After Care Classroom Teacher
Jenn Hipps, ECC Office Administrator
Meital Hochenboym, Executive Assistant to the Head of School
Alicia Honan, Athletic Director,  K-8th Grade Physical Education and Health Teacher
Sara Horovitz, ECC Alim Aleph Classroom Teacher
Ariela Ish-Hurwitz, 3rd & 4th Grade Judaic Studies Teacher
Dalia Jacobson, Development Associate
Dina Kaplan, ECC Alonim Aleph Classroom Teacher
Naomi Kaplan, ECC Alonim Daled Classroom Teacher
Samantha Kaplan, 3rd & 4th Grade General Studies Special Education Teacher
Traci Kranz, Administrative Assistant
Nadine Linton, 1st & 2nd Grade Judaic Studies Teacher
Keren Makno, 3rd & 4th Grade Judaic Studies Support Teacher
Pnina Mazor, 5th & 6th Grade Judaic Studies Teacher, 5th Grade T'fillah
Debbie Mendelson, Kindergarten General Studies Teacher
Elaine Metz, 7th & 8th Grade Math Teacher, District Aide
Lou Moeckler, IT Manager
Andrew Montgomery, 5th-8th Grade Math Teacher
Shoshy Mor, Kitchen Manager
Noreen Ohcana, 5th-8th Grade Math Teacher
Charone Ousley, ECC Alim Gimel Classroom Teacher
Lauren Patinkin, 1st Grade General Studies Teacher
Katrina Peterson, 7th & 8th Grade Special Education Teacher
Hannah Pogrund, 1st Grade General Studies Teacher
Elishava Pressburger, ECC Alonim Gimel Classroom Teacher
Robyn-Lee Rabin, ECC Alonim Aleph Classroom Teacher
Hallie Redman, Art Teacher
Scott Roseman, Director of Finance
Holly Rosenberg, Director of Information Media & Special Programming
Lindsey Rosenson, District Aide
Marsha Rosenson, 5th-8th Grade Band Teacher
Elisa Rotman, 5th-8th Grade Social Worker
Rena Rozen, Kindergarten Assistant, K-4th Grade Dance Teacher
Jennifer Rubin, 5th & 6th Grade Science Teacher
Marci Rubinstein, High School Coordinator, Facilitator of Innovaton
Marilyn Sawyer, School Nurse
Amy Schaeffer, ECC Alim Gimel Classroom Teacher
Hanna Schiffman, Sub Coordinator, New Student Hebrew Ulpan Teacher
Inbal Schnitman, Kindergarten Judaic Studies Teacher, 5th-8th Grade Hebrew Assistant
Ron Schrag, 7th & 8th Grade Language Arts Teacher
Alex Schwartz, ECC Alonim Bet Classroom Teacher
Linda Schwartz, Bus Supervisor, Permanent Substitute Teacher
Lindsay Seidenberg, Marketing & Communication Associate
Julie Shaoul, Kindegarten Assistant, Kindergarten T'fillah
Lauren Shook, Kindergarten Assistant
Ariel Silverstein, Kindergarten General Studies Teacher
Harrison Staple, 7th & 8th Grade Social Studies Teacher
Yvonne Steffens, Kindergarten & 2nd Grade Judaic Studies Teacher
Stephanie Stormoen, K-8th Grade ELL Teacher
Barb Tatz, 5th-8th Grade Math Teacher
Trisha Taylor, 5th & 6th Grade Language Arts/Social Studies Teacher
Shari Weiss, 2nd Grade General Studies Teacher
Yehudit Wolf, 3rd and 4th Grade Judaic Studies Teacher
Dori Wolgel, 1st-4th Grade T'fillah, 3rd Grade Trope, Upper School Judaic Studies Support
Amy Yaffe, 2nd Grade General Studies Teacher
Gavi Young, Kindergarten General Studies Teacher
Yael Zetouni, ECC Alim Aleph Classroom Teacher
 
 
In three words, Schechter is community, learning, and Judaism. Schechter is the type of community that promotes friendship, leadershipship, learning, fun, and most of all the love of being Jewish. Each day when I walk into school, I am greeted. Whether it's a security guard, a parent, a teacher, and sometimes even a student, I know that I'm starting my day in a community way.
 
- A Schechter Student
A partner with the Jewish United Fund in serving our community.

We appreciate the generous assistance provided by the Bernard Heerey Family Foundation Seventh Grade Scholarship Program for our Schechter families.  Solomon Schechter Day School accepts students and parents of any race, color, national and ethnic origin, sexual orientation or gender identity.

Administrative Office
: 3210 Dundee Road  Northbrook, IL 60062  847.498.2100